Hysteroskopie v lokálním znecitlivění
- Zákrok trvá cca 5-15 minut
- Není nutné mít s sebou doprovod
- Není potřeba předoperační vyšetření
- Pacientka může odejít za 10 minut po ošetření
- Po zákroku můžete řídit auto
- Zákrok je nebolestivý
Hysteroskopie v celkové anestezii
- Je nutné mít s sebou odvoz/doprovod
- Jakmile je pacientka po zákroku v pořádku, je propuštěna domů cca za 2 hodiny
- 24 hodin nesmíte řídit auto
- Zákrok je nebolestivý
Volba metody anestezie záleží na konkrétním případu
Hysteroskopie Brno, ambulantní hysteroskopie
Hysteroskopie je krátký gynekologický zákrok, při kterém se zavádí velmi jemně tenká optika přes pochvu a děložní čípek do dutiny děložní. Rozvoj této techniky je možný díky miniaturizaci optiky, která může mít průměr pouhý 1mm. Proto je dnes možné toto vyšetření provádět jen v lokálním znecitlivění.
Zákrok se doporučuje provádět v době, kdy je endometrium nejnižší (po menstruaci) nebo se endometrium k vyšetření připravuje za pomoci hormonů, které omezují jeho růst.
Vzhledem k tomu, že hysteroskopie prodlouží operační výkon pouze o 1 minutu !!!, seriozní pracoviště provádí toto vyšetření vždy (nedělají jen kyretáž).
Nově používáme NEJUŽŠÍ HYSTEROSKOP NA SVĚTĚ
Průměr tohoto přístroje je pro srovnání tenký jako obyčejná špejle. To umožňuje provádět velmi šetrně zákroky i u nerodících nebo starších žen (po 60 let věku).
Zákrok provádíme na pracovišti: Brno, Uherské Hradiště
Dle rozsahu výkonu a obtížnosti rozlišujeme hysteroskopii na operační a diagnostickou.
Dnešní hysteroskopické přístroje bez problémů umožňují provádění operačních zákroků (resekce elektrodou, ablace polypů hysteroskopickými klešťemi). To vše při jednom zákroku, proto se toto rozlišení na diagnostickou a operační již stírá. Každá operační hysteroskopie pak tedy začíná zjištěním nálezu - tj. diagnostickou hysteroskopií.
Kdy je vhodná hysteroskopie?
- Při abnormálním děložním krvácení
- Při došetření abnormálního ultrazvukového nálezu
- Při problémech s bolestivou menstruací
- Při neplodnosti dané děložními faktory
- Při infertilitě (neschopnosti donosit dítě)
- Při lokalizaci, extrakci či úpravě nitroděložního tělíska
- Při kontrole po operacích na děloze
- Při odstranění reziduí po porodu či potratu
Co to je kyretáž dělohy?
Kyretáž dělohy je odběr materiálu z dutiny děložní na histologické vyšetření a je prováděna vždy naslepo. A vzhledem k extrémní bolestivosti vždy v celkové anestezii.
Proč se má provádět hysteroskopie a ne jen kyretáž dělohy?
Hysteroskopie je vždy prováděna pod zrakovou kontrolou (optikou s kamerou - hysteroskopem). Proto operatér přesně vidí nejprve nález v děloze a následně dle toho volí další postup (cílený odběr vzorků sliznice bioptickými klíšťkami, vyčištění dělohy kyretou, cílená resekce polypů elektrodou nebo resektoskopem. Kyretáž je proti tomu dělána vždy naslepo. Proto má daleko více komplikací a velmi často se v děloze ponechají třeba velké polypy (zvlášť, pokud se neprovede ihned po zákroku ultrazvukové vyšetření).
Co po hysteroskopii?
Pacientky obvykle po výkonu cítí mírný tlak v podbřišku, který ale odezní ještě před opuštěním ordinace. Rovněž slabé krvácení, které nepřesahuje míru menstruačního krvácení, ustane za den nebo dva po hysteroskopii.Pro zmírnění těchto bolestí většinou stačí slabá analgetika (léky proti bolesti). Je možno je doporučit užít ještě před výkonem a tím zajistit trvání jejich účinku již v průběhu hysteroskopie i po ní.
Po výkonu může většina pacientek obnovit normální činnost v práci nebo doma již druhý den po zákroku. Aby se minimalizovalo riziko zánětu nebo infekce, doporučuje se pouze sprchovat, vynechat koupání ve vaně, bazénech nebo venkovních koupalištích cca 1-2 týdny. Pacientkám, které podstoupily diagnostickou hysteroskopii je doporučeno, aby se vyhnuly pohlavnímu styku ještě jeden až dva dny po skončení krvácení. Po operativní hysteroskopii je pooperační režim prodloužen až na tři týdny, v závislosti na rozsahu a typu výkonu, který byl proveden.
Ačkoli se komplikace po hysteroskopii vyskytují zřídka, pacientka by měla kontaktovat svého lékaře, pokud v průběhu několika hodin až dnů po výkonu nadměrně krvácí nebo pociťuje příznaky infekce, jako jsou křeče, horečka, zimnice a podobně.
Úhrada pojišťovnami, ceny pro samoplátce:
Hysteroskopie diagnostická
informace o zákrokuhradí všechny pojišťovny | cena pro samoplátce 16 000 Kč |
Cena zákroku je včetně histologie a event. celkové anestezie.
Hysteroskopie operační
informace o zákrokuhradí všechny pojišťovny | cena pro samoplátce 20 500 Kč |
Cena zákroku je včetně histologie a event. celkové anestezie.