Čísla pro objednání pacientek:
Brno:
+420 734 421 540

Zlínský kraj:
+420 734 421 991
Informace o výkonech:


KONIZACE

HYSTEROSKOPIE

INTERUPCE

Konizace děložního čípku


Léčbou předrakovinových změn hrdla děložního je provedení malého operačního výkonu - nejčastěji konizace, kterým odstraníme postiženou tkáň z děložního čípku. Zákrok také provádíme jako diagnosticko-léčebný tehdy, pokud máme podezření, že leze se schovává do hrdla (např. po opakovaných špatných nálezech z onkologické cytologie) - viz první obrázek níže.

Konizace čípku je relativně malý gynekologický zákrok, kterého se určitě nemusíte bát, pokud je dělán za přesně daných podmínek a pokud je jeho provedení opravdu nutné.

Technika konizace:


Při volbě techniky konizace je důležité, zda je prekanceróza povrchová nebo se schovává do hrdla...). Dalším velmi důležitým údajem je, zda pacientka plánuje ještě těhotenství. Často totiž stačí, aby byl zákrok minimální (tj velmi šetrný a čípek poškodil co nejméně) a není naprosto potřeba nešetrná destrukce děložního hrdla (zvlášť do hloubky čípku)!

Konizace kličkou
Povrchovou lezi (žlutou barvou) stačí velmi šetrně odstranit pomocí el.kličky (LOOP, LETZ, LEEP). Čípek děložní je tímto zákrokem poškozen minimálně. Zákrok se provádí pomocí elektrotechnik (klička, jehla). Typ použitého nástroje se řídí nálezem (viz výše). Konizace studeným nožem (sklalpelem) nejsou dnes preferovány !Konizace jehlou
Léze = prekanceróza (schematicky označeno žlutou barvou), která je lokalizována do hrdla (často povrchově kolposkopicky není ani viditelná) se řeší technikou vytnutí cervikálního kanálku pomocí el.jehly.

Také ve spoustě nemocnic dodržovaná praxe několikadenní hospitalizace po tomto zákroku je z dnešního pohledu zcela zbytečná a 99% výkonů lze provádět v režimu jednodenní operativy (tj. s propuštěním za cca 2 hodiny pokud je děláno v narkóze nebo v případě operace v lokálním znecitlivění pak s odchodem domů za 10 minut po výkonu)


Celkové uspání nebo lokální znecitlivění?


Zákrok trvá cca 5 minut. Jeho provedení je možné buď:

1) v krátké celkové anestezii (bez intubace). Je nutno být nalačno (minimálně 6 hodin nejíst, 3 hodiny nepít, nekouřit) a propuštěna jste pak za cca 2 hodiny po zákroku.

2) v lokálním umrtvení opichem. Znecitlivění čípku nebolí (je to úplně stejné, jako opich u zubaře nebo když se odstraňuje na kůži znamínko). Po zákroku odcházíte cca za 10 minut po výkonu.

Zda je výkon vhodný v lokálním opichu se dohodnete s lékařem - záleží vždy na konkrétním nálezu.


Co dále po konizaci:


Po zákroku je nutné dodržet cca 5-7 dnů klidový režim (zvláště nezvedat těžká břemena a nechodit na dlouhé procházky). Dohojování čípku pak probíhá minimálně měsíc, kdy může být lehké špinění nebo i zvýšený výtok (10-14 dnů). Cca 3 týdny byste neměla mít pohlavní styk, sportovní aktivitu (riziko krvácení) a nekoupat se ve veřejných bazénech (riziko infekce).

Aby hojení probíhalo lépe a aby se předešlo infekci, dostanete po výkonu recept na Betadine vaginální tablety. Ten se zavádí na noc, stačí obden, využívat cca 5-7 tablet.

Poté velmi doporučujeme zavádět vaginální čípky Cicatridina s kyselinou hyaluronovou na podporu epitelizace a hojení - možno zakoupit v lékárně bez předpisu (začít užívat cca 14 dnů po konusu obden na noc 1 vaginální tabletu).

Kontrolní cytologické stěry a kontrola kompletního zahojení čípku probíhá u nás v ambulanci COP za 4-6 měsíců od výkonu. Dřívější odběr onkologické cytologie není doporučován - může být falešně zkreslen hojením na čípku po zákroku. Cca 1-2 měsíce po výkonu je doporučen pohlavní styk s prezervativem.

V případě nálezu těžkého přednádorového stavu (CIN II, III) jste dále dispenzarizována (=sledována) v našem Centru onkologické prevence.


Provedení v centru GYNmeda:


- zákrok trvá cca 5 minut.

- provedení je možné buď:
1) v krátké celkové anestezii (bez intubace). Je nutno být nalačno (minimálně 6 hodin nejíst, 3 hodiny nepít, nekouřit) a propuštěna jste pak za cca 2 hodiny po zákroku.

2) v lokálním umrtvení opichem. Znecitlivění čípku nebolí (je to úplně stejné, jako opich u zubaře nebo když se odstraňuje na kůži znamínko). Po zákroku odcházíte cca za 10 minut po výkonu.

- pokud je zákrok v celkové anestezii, je nutné mít s sebou odvoz/doprovod

- jste objednána na přesný čas v termínu, který si dohodnete s lékařem při konzultaci

- u nás není žádný "příjem" ráno v 7 hod jako v nemocnici

- veškeré výkony jsou plně hrazeny zdravotními pojišťovnami. Za vyšetření ani léčbu u nás neplatíte).

- pouze u jediné, Vojenské zdravotní pojišťovny 201, je plná úhrada výkonu jako u samoplátce (možno pojišťovnu následně žádat o proplacení).